You are here:  / Archiwum Audycji Radia Kalwaria / Archiwum Radia Kalwaria – zapis rozmowy z debaty z 16 października 2015 r. (Mariusz Krystian, Paweł Janas, Józef Brynskus)

Archiwum Radia Kalwaria – zapis rozmowy z debaty z 16 października 2015 r. (Mariusz Krystian, Paweł Janas, Józef Brynskus)

W piątek na debacie w Radiu Kalwaria spotkali się kandydaci na posła Józef Brynkus – KUKIZ’15, Mariusz Krystian – PiS i Paweł Janas – Nowoczesna. Kto nie słuchał na żywo, ma teraz okazję wysłuchać tego, co mają do powiedzenia kandydaci. Który z nich wypadł według Was najlepiej?

Zaproszenie do udziału w debacie kandydatów na posła przyjęli: Józef Brynkus – KUKIZ’15, Mariusz Krystian – PiS , Paweł Janas – Nowoczesna.

Natomiast z zaproszenia nie skorzystali kandydaci Platformy Obywatelskiej: Zofia Jończyk i Maciej Koźbiał, a także kandydat Prawa i Sprawiedliwości: Filip Kaczyński.

Debatę poprowadzili: Tomasz Baluś – Nasza Kalwaria oraz Andrzej Famielec – Radio Kalwaria.

Debata trwała półtorej godziny, była podzielona na cztery bloki, w pierwszym prowadzący zadali kandydatom po dwa pytania, na rozgrzewkę przepytano kandydatów w jakich komisjach w Sejmie chcieli by pracować gdzie czuli by się najlepiej.

W dalszej kolejności padły indywidualne pytania do każdego z nich: Mariusza Krystiana pytano dlaczego chce zamienić fotel wójta na fotel posła i czy to jest w porządku w stosunku do wyborców którzy zaufali mu przed rokiem wybierając na Wójta.

Pawła Janasa pytano natomiast czy on sam podobnie jak Nowoczesna też zaciągnął kredyt na to aby znaleźć się na liście jako nr 3, bowiem sami kandydaci Nowoczesnej mówili że wpłacali po 10 – 30 tysięcy za miejsca 1-3.

Józefa Brynkusa pytano czy jak zostanie posłem poprze rząd PiS na czele z Beatą Szydło, która wyrzucała go PiSu, a sam lider Paweł Kukiz też jednoznacznie się nie określił w jednym z wywiadów mówił ze poprze rząd by nie destabilizować państwa, ostatnio mówi że nie poprze rządu PiS.

Druga runda tak jak przewidywaliśmy okazała się najbardziej emocjonująca bowiem każdy z kandydatów mógł zadać dwa pytania kontrkandydatom.

Józef Brynkus pytał Pawła Janasa o wiarygodność Ponowczesniej, jak określa to ugrupowanie, w podobne pytanie w kierunku do Pawła Janasa zadał Mariusz Krystian pytając jak chce kandydat Janas przekonać do głosowania na siebie i Nowoczesną skoro połowa kandydatów to byli działacze Platformy Obywatelskiej i jak chce przekonać wyborców ze jego ugrupowanie to zmiana, której oczekują wyborcy.

W tej rundzie z każdą minutą było ostrzej Janas pytał Krystiana czy gdy dołączy do drużyny Macierewicza, Brynkus natomiast pytał Krystiana o wiarygodność lokalną PiSu podając za przykład Ewę Filipiak kandydatkę z tej samej listy co Krystian wobec której RIO postawiło sporo zarzutów gdy pełniła obowiązki Burmistrza Wadowic. Krystian zrewanżował się pytaniem do kandydata Kukiz’15 i pytał czy receptą na wszystkie bolączki jest tylko JOW?

W trzeciej rudzie padły pytania od słuchaczy i czytelników pytano min:  o sprawę imigrantów, pomysły kandydatów na walkę z czystym powietrzem, a jakie rozwiązania proponują dla rzemieślników i małych rodzinnych firm. Padły też konkretne pytania do kandydatów Mariusza Krystiana pytano czy zapłacił, a jeżeli tak to ile za reklamę wyborczą w czasopiśmie „Obserwator Gminny” wydawanym przez Gminę Spytkowice, Józefa Brynkusa pytał słuchacz jakie ma poglądy bowiem raz prawa noga raz lewa noga mocniejsza i jak można go określić prawicowca, lewicowca ? Słuchacz Radia Kalwaria mówił o młodym wieku kandydata, o małym doświadczeniu życiowym, nie mówiąc już o doświadczeniu gospodarczym i jak go przekona do siebie ?

Warto zaznaczyć, że cała trójka kandydatów dostosowała się do reguł zaproponowanych przez organizatorów, kandydaci pilnowali przeznaczonego dla nich czasu, a cała debata przebiegła na bardzo dobrym wysokim poziomie.

Miłym akcentem było podpisanie przez kandydatów zobowiązania do działań na rzecz powstania BDI w przypadku wyboru na urząd Posła,  takie porozumienie ponad podziałami  zaproponował Paweł Janas.

Debata w Radia Kalwaria jest do tej pory pierwszym tego rodzaju spotkaniem kandydatów na posła w powiecie Wadowickim, spotkała się z dużym zainteresowaniem. Organizatorzy dziękują uczestnikom: Józefowi Brynkus, Mariuszowi Krystian i Pawłowi Janasa za przyjęcie zaproszenia.

Kto wg Ciebie wgrał i wypadł najlepiej w debacie Radia Kalwaria?

 

 

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )